


MSI Modern 14 C13M-1252US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$609.99 • Out Of Stock • By MSI
MSI Modern 14 C13M-1252US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Ultrabook powered by 13th Gen Intel Core i5 1335U with 16 GB DDR4 RAM and 512 GB SSD. It has a 14 inches IPS display. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a 39.3 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Anti-Glare Display, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$609.99
Search
MSI Modern 14 C13M-1252US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $609.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Modern 14 C13M-1252US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512G… Specs
Group: $500 to $700
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.3 mmAverage
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 39.3 Wh, 3 Cell BatteryGood
MSI Modern 14 C13M-1252US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512G… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell Inspiron 15 3535 i3535-5131BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell Inspiron 3520 i3520-5117BLK-PUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-050US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 16GB Graphics RTX5080) vs Lenovo Legion Pro 7i 83F50014US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB RTX 5080)MSI Modern 14 C13M-1252US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512G… Full Specs
General
| Series | Modern 14 |
| Model | C13M-1252US |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 319.79 x 223.01 x 19.3 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel WiFi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type C, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2 x USB 2.0 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Webcam |
| Keyboard | White backlight keyboard (84 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1335U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1335U |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 39.3 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













