




MSI Modern 14 C7M-063IN Laptop (Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$406.47 • View Prices • By MSI
MSI Modern 14 C7M-063IN Laptop (Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $406.47.
- Share
$406.47
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon AMD
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Modern 14 C7M-063IN Laptop (Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.35 mmAverage
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U
- 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon AMD Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 39.3 Wh, 3 Cell BatteryGood
MSI Modern 14 C7M-063IN Laptop (Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/… Price History
You can check the price history of MSI Modern 14 C7M-063IN Laptop (Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $37,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Modern 14 C7M-063IN Laptop (Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus Vivobook Go 14 2023 E1404FA-NK522WS Laptop (Ryzen 5 7520U / 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
MSI Modern 14 C7M-063IN Laptop (Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus Vivobook Go 15 2023 E1504FA-NJ522WS Laptop (Ryzen 5 7520U / 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
MSI Modern 14 C7M-063IN Laptop (Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs HP 14-em0026AU Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
MSI Modern 14 C7M-063IN Laptop (Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs HP Pavilion 15-eh2050AU Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
MSI Modern 14 C7M-063IN Laptop (Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Acer Aspire Lite AL15-41 AMD Laptop (AMD Ryzen 5 7430U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)MSI Modern 14 C7M-063IN Laptop (Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/… Full Specs
General
| Series | Modern 14 |
| Model | Modern 14 C7M-063IN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 319.9 x 223 x 19.35 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 45%NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | AMD 6E RZ608 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HD type (30fps@720p) |
| Keyboard | Single backlight Keyboard(White) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | 2x 2W Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U |
| Speed | 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 7530U |
| Generation | 7th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon AMD |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen3 |
Battery
| Battery | 39.3 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W adapter |
| Battery Details | 39.3 WHrs Li-ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














