






MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
$888.83 • View Prices • By MSI
MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $888.83.
- Share
$888.83
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 7 255H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop (Intel Core Ultra 7 255H… Specs
Group: $77,500 to $92,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Performance
- Thickness: 19.6 mmAverage
- 1.9 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
Performance
- Intel Core Ultra 7 255H
- 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores
8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Arc Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop (Intel Core Ultra 7 255H… Price History
You can check the price history of MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $82,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100TEIN Laptop (13th Gen Core i7/ 24GB/ 1TB SSD/ Win11)
MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) vs Asus Vivobook 16 2025 X1607CA-MB142WS Laptop (Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo IdeaPad Pro 5 83JK000AIN Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) vs Asus Vivobook S16 S3607CA-SH077WS Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop (Intel Core Ultra 7 255H… Full Specs
General
| Series | Modern 15 H AI |
| Model | C2HMG-233IN |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 241 x 19.6 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Warranty | 1 year Onsite Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 45%NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 ax Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 3x Type-A USB3.2 Gen1, 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort™/ Power Delivery 3.0) |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | 1x Micro SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Single Backlit Keyboard (White) with Copilot Key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2x 2W Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 255H |
| Speed | 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores 8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 255H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
| Process Node | TSMC N3B |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 96 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 90W Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Charger & User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















