






MSI Modern 15H AI C1MG-040CA Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$1,773.5 • Out Of Stock • By MSI
MSI Modern 15H AI C1MG-040CA Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Intel Core Ultra 9 Series 1 185H with 16 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 15.6 inches IPS display. It uses Intel Arc graphics. It has a 53 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Touchscreen, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,773.5
Search
MSI Modern 15H AI C1MG-040CA Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $1,773.5. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Core Ultra 9 Series 1 185H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Modern 15H AI C1MG-040CA Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ … Specs
Group: $1,500 to $2,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.81 mmAverage
- 1.9 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Touch Screen
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 Series 1 185H
- 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores
8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Arc Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 53 Wh, 3 Cell BatteryGood
MSI Modern 15H AI C1MG-040CA Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF Gaming A15 FA507NUR-AS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Lenovo Legion 5i 83DG004JUS Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook Plus 514 CB514-3H-R6G5 (AMD Ryzen 3 7320C/ 8GB/ 128GB SSD/ ChromeOS)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
HP OmniBook X Flip B5UJ4UA#ABA 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 21L1001SUS Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)MSI Modern 15H AI C1MG-040CA Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ … Full Specs
General
| Series | Modern 15H AI |
| Model | C1MG-040CA |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 241 x 19.81 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel WiFi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort/Power Delivery) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard | White backlight keyboard (99 Key) Bilingual |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 Series 1 185H |
| Speed | 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores 8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 Series 1 |
| Model | 185H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 53 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 90W[DC-in] Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















