







MSI Prestige 14 AI Studio C1UDXG-031CA Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050)
$1,983.9 • Out Of Stock • By MSI
MSI Prestige 14 AI Studio C1UDXG-031CA Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) is a Windows Laptop powered by Intel Core Ultra 5 Series 1 125H with 16 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 14 inches IPS display with 144 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU with 6 GB VRAM. It has a 90 Wh. Notable features include Fingerprint Sensor, Face Recognition, Thunderbolt, Ethernet and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,983.9
Search
MSI Prestige 14 AI Studio C1UDXG-031CA Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) price in United States is $1,983.9. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Core Ultra 5 Series 1 125H
- 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Prestige 14 AI Studio C1UDXG-031CA Laptop (Intel Core Ultr… Specs
Group: $1,500 to $2,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.05 mmAverage
- 1.7 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsPoor
- ~ 162 PPILow
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 5 Series 1 125H
- 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
8 x 700 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads
- 18 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsSmall
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Prestige 14 AI Studio C1UDXG-031CA Laptop (Intel Core Ultr… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KDSN2100 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)MSI Prestige 14 AI Studio C1UDXG-031CA Laptop (Intel Core Ultr… Full Specs
General
| Series | Prestige 14 AI Studio |
| Model | C1UDXG-031CA |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 313.44 x 246.38 x 19.05 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750(w) |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 (Support Power delivery 3.0, DP 1.4a, USB 4.0) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | FHD IR Webcam |
| Keyboard | White backlight keyboard (83 keys) |
| Touchpad | Silky Glass Multi Touch |
| Inbuilt Microphone | Dual Mic |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 5 Series 1 125H |
| Speed | 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 8 x 700 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 5 Series 1 |
| Model | 125H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 140W [USB-C] Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















