





MSI Prestige 14 Evo A12M-054US Laptop (12th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$999.99 • View Prices • By MSI
MSI Prestige 14 Evo A12M-054US Laptop (12th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows Business Laptop powered by 12th Gen Intel Core i7 1280P with 32 GB LPDDR4X RAM and 1 TB SSD. It has a 14 inches LCD display. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a 52 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Anti-Glare Display, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Prestige 14 Evo A12M-054US Laptop (12th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $999.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 12th Gen Intel Core i7 1280P
- 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 32 GB LPDDR4X RAM
- 1 TB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Prestige 14 Evo A12M-054US Laptop (12th Gen Core i7/ 32GB/… Specs
Group: $850 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business
- Thickness: 16 mmSlim
- 1.63 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 157 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i7 1280P
- 6 x (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 32 GB LPDDR4X RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 52 Wh, 3 Cell BatteryGood
MSI Prestige 14 Evo A12M-054US Laptop (12th Gen Core i7/ 32GB/… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI Prestige 14 Evo A12M-054US Laptop (12th Gen Core i7/ 32GB/… Price History
You can check the price history of MSI Prestige 14 Evo A12M-054US Laptop (12th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) below. The current price is $999.99. Over the past month, there has been a decrease of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus ROG Strix Scar G18 G815LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-012US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Ultra NP964XGL-XG2US Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB/ Win11/ 8GB Graphics)MSI Prestige 14 Evo A12M-054US Laptop (12th Gen Core i7/ 32GB/… Full Specs
General
| Series | Prestige 14 Evo |
| Model | A12M-054US |
| Utility | Business |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 319.02 x 218.95 x 16 mm |
| Weight | 1.63 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LCD |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100% sRGB, 300 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Killer WiFi 6E AX1675 (2x2) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 (Support Power delivery, DP 1.4a, USB 4.0) |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i7 1280P |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1280P |
| Generation | 12th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR4X |
| RAM Bus Speed | 4267 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 52 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W Compact [USB-C] Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















