





MSI Prestige 14 Evo B13M-498US Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$1,239 • View Prices • By MSI
MSI Prestige 14 Evo B13M-498US Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Business Laptop powered by 13th Gen Intel Core i7 13700H with 32 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 14 inches IPS display. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a 72 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Prestige 14 Evo B13M-498US Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $1,239. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13700H
- 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Prestige 14 Evo B13M-498US Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/… Specs
Group: $850 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business
- Thickness: 17.78 mmAverage
- 1.6 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13700H
- 6 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 32 GB DDR5 RAMLargest
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 72 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Prestige 14 Evo B13M-498US Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/… Prices
9% (price increased by $109 in one month)
MSI Prestige 14 Evo B13M-498US Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/… Price History
You can check the price history of MSI Prestige 14 Evo B13M-498US Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) below. The current price is $1,239. Over the past month, there has been a increase of $109 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell Inspiron 15 3535 i3535-5131BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell Inspiron 3520 i3520-5117BLK-PUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS33 Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ001GUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14s Gen 5 21LS0049US Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 16 2021 Z14V0016E Laptop (Apple M1 Pro/ 32GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Ultra NP964XGL-XG2US Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB/ Win11/ 8GB Graphics)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)MSI Prestige 14 Evo B13M-498US Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/… Full Specs
General
| Series | Prestige 14 Evo |
| Model | B13M-498US |
| Utility | Business |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 313.94 x 227.33 x 17.78 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 45% NTSC, 300 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 6E AX1675 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 (Support Power delivery, DP 1.4a, USB 4.0) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard | White backlight keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13700H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13700H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 72 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 100W Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















