







MSI Prestige 16 AI Evo B1MG Laptop ( Intel Core Ultra 7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
$1,271.69 • View Prices • By MSI
MSI Prestige 16 AI Evo B1MG Laptop ( Intel Core Ultra 7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) price in United States starts from $1,271.69.
- Share
$1,271.69
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 7 Series 1 155H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Integrated Arc
- 16 inches, 2561 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Prestige 16 AI Evo B1MG Laptop ( Intel Core Ultra 7/ 16GB… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 18.95 mmAverage
- 1.5 kgLight
- 2 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 2561 x 1600 pixelsGood
- ~ 189 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- Intel Core Ultra 7 Series 1 155H
- 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Integrated Arc Graphics
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Prestige 16 AI Evo B1MG Laptop ( Intel Core Ultra 7/ 16GB… Price History
You can check the price history of MSI Prestige 16 AI Evo B1MG Laptop ( Intel Core Ultra 7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) below. The current price is $119,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Gigabyte Gaming A16 CWHI3US864SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) vs Gigabyte G6X 9KG-43US864SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics)MSI Prestige 16 AI Evo B1MG Laptop ( Intel Core Ultra 7/ 16GB… Full Specs
General
| Series | Prestige 16 AI Evo |
| Model | B1MG |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358.4 x 254.4 x 18.95 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level panel |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2561 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | QHD+, 100% DCI-P3, 400nits, |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 802.11 be Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | 1x SD (XC/HC) Card Reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | IR FHD |
| Keyboard | Single (White) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2x 2W Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 1 155H |
| Speed | 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 Series 1 |
| Model | 155H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Arc |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99.9 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 100W PD adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adapter, User Guide, MSI Bag |
| Other Features | 1x Proximity Sensor, x1 Ambient Light Sensor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















