






Msi Prestige 16 Flip AI+ C3MTG-058US Laptop (Intel Core Ultra 7 355/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$1,649.99 • Out Of Stock • By MSI
Msi Prestige 16 Flip AI+ C3MTG-058US Laptop (Intel Core Ultra 7 355/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows 2 In 1 Laptop powered by Intel Core Ultra 7 355 with 32 GB LPDDR5X RAM and 1 TB SSD. It has a 16 inches OLED display with 120 Hz refresh rate. It uses Intel Graphics. It has a 81 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Touchscreen, Thunderbolt and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,649.99
Search
Msi Prestige 16 Flip AI+ C3MTG-058US Laptop (Intel Core Ultra 7 355/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $1,649.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Core Ultra 7 355
- Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads
- 32 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc Graphics
- 16 inches, 2880 x 1800 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Msi Prestige 16 Flip AI+ C3MTG-058US Laptop (Intel Core Ultra … Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 13.97 mmSlim
- 1.6 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 212 PPIAverage
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 355
- 4 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
4 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Low Power Efficient Cores - Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Arc Graphics Graphics
- 32 GB LPDDR5X RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v6.0
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 81 Wh, 4 Cell BatteryGood
Msi Prestige 16 Flip AI+ C3MTG-058US Laptop (Intel Core Ultra … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro 14 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ 20 Core GPU/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)Msi Prestige 16 Flip AI+ C3MTG-058US Laptop (Intel Core Ultra … Full Specs
General
| Series | Prestige 16 Flip AI+ |
| Model | C3MTG-058US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 357.63 x 254.25 x 13.97 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 212 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3, Gorilla Glass |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 7 BE1775 |
| Bluetooth | v6 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | IR 1080p FHD Camera |
| Keyboard | White Backlight Keyboard w/ Copilot Key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Action Touchpad |
| Inbuilt Microphone | 2 x 2W Stereo Speakers + 2 x 2W Woofers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 355 |
| Speed | 4 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 4 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 355 |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 8533 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 81 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















