





MSI Prestige 16 Studio A13VE-031IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 6GB Graphic)
$1,623.44 • View Prices • By MSI
MSI Prestige 16 Studio A13VE-031IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 6GB Graphic) price in United States starts from $1,623.44.
- Share
$1,623.44
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13700H
- 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Prestige 16 Studio A13VE-031IN Laptop (13th Gen Core i7/ 1… Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 16.85 mmAverage
- 2.1 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13700H
- 6 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsSmall
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 82 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Prestige 16 Studio A13VE-031IN Laptop (13th Gen Core i7/ 1… Price History
You can check the price history of MSI Prestige 16 Studio A13VE-031IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 6GB Graphic) below. The current price is $149,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs LG Gram Pro 17 17Z90TR-E.ADB7U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Gigabyte G6X 9KG-43US864SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics)
Dell Inspiron 16 5640 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP 15t-fd100 Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs LG Gram Pro 17 17Z90TR-E.ADB7U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)MSI Prestige 16 Studio A13VE-031IN Laptop (13th Gen Core i7/ 1… Full Specs
General
| Series | Prestige 16 Studio |
| Model | A13VE-031IN |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358 x 258.55 x 16.85 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | DCI-P3 100% typical |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 ax Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Micro SD Card Reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | IR FHD (30fps@1080p) |
| Keyboard | Single (White), Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13700H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13700H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 82 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 120W Adapter |
| Battery Details | 82 WHrs Li-ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power adapter, MSI Bag |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















