






MSI Stealth 14 AI Studio A1VFG-068US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060)
$1,849 • Out Of Stock • By MSI
MSI Stealth 14 AI Studio A1VFG-068US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060) is a Windows Gaming Laptop powered by Intel Core Ultra 7 155H with 32 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 14 inches IPS display with 165 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA Geforce RTX 4060 GPU with 8 GB VRAM. It has a 72 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Headphone Jack, Webcam, HDMI and Wi-Fi.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,849
Search
MSI Stealth 14 AI Studio A1VFG-068US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060) price in United States is $1,849. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Core Ultra 7 155H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA Geforce RTX 4060
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Stealth 14 AI Studio A1VFG-068US Gaming Laptop (Intel Core… Specs
Group: $1,500 to $2,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 19.05 mmAverage
- 1.7 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsPoor
- ~ 162 PPILow
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 155H
- 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA Geforce RTX 4060 GraphicsAverage
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 72 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Stealth 14 AI Studio A1VFG-068US Gaming Laptop (Intel Core… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Alienware x14 R2 AWX14R2-7022SLV-PUS Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060)MSI Stealth 14 AI Studio A1VFG-068US Gaming Laptop (Intel Core… Full Specs
General
| Series | Stealth 14 AI Studio |
| Model | A1VFG-068US |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 314.96 x 246.13 x 19.05 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Killer WiFi 7 BE1750 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD with shutter |
| Keyboard | SteelSeries per-Key RGB with Anti-Ghost key (83 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H |
| Speed | 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 155H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | NVIDIA Geforce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 72 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 240W Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















