







MSI Stealth 17 A13VH-055IN Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Home/ 12GB Graph)
$4,154.95 • Out Of Stock • By MSI
MSI Stealth 17 A13VH-055IN Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Home/ 12GB Graph) price in United States starts from $4,154.95.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$4,154.95
Search
Features
- 13th Gen Intel Core i9 13900H
- 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 64 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 12 GB Nvidia GeForce RTX4080
- 17.3 inches, 3840 x 2160 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Stealth 17 A13VH-055IN Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 64… Specs
Group: $362,500 to $437,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 20.1 mmAverage
- 2.8 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 17.3 inchesLarge
- 3840 x 2160 pixelsGood
- ~ 255 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i9 13900H
- 6 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
8 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- 12 GB, Nvidia GeForce RTX4080 GraphicsSmall
- 64 GB DDR5 RAMLarge
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Asus TUF Gaming A14 FA401UU-MS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Asus TUF A15 FA507RM-ES73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 6800H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)MSI Stealth 17 A13VH-055IN Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 64… Full Specs
General
| Series | Stealth 17 |
| Model | A13VH-055IN |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 397.6 x 283.5 x 20.1 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 17.3 inches |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| PPI | ~ 255 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | DCI-P3 100% |
Connectivity
| Ethernet | Killer Gb LAN (Up to 2.5G) |
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | SD Express Card Reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | IR FHD type (30fps@1080p) |
| Keyboard | Per-Key RGB Backlight Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack |
| Speakers | 4x 2W Woofer, 2x 2W Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i9 13900H |
| Speed | 6 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 8 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i9 |
| Model | 13900H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Nvidia GeForce RTX4080 |
| Dedicated Memory | GDDR6 12 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 64 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 240W adapter |
| Battery Backup | Upto 3 hours |
| Battery Details | 99 WHrs Li-ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, Adapter, Urban Raider Backpack |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















