




MSI Stealth 18 AI A1VHG-019US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 4080)
$2,369.97 • View Prices • By MSI
MSI Stealth 18 AI A1VHG-019US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 4080) is a Windows Gaming Laptop powered by Intel Core Ultra 9 185H with 32 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 18 inches display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4080 GPU with 12 GB VRAM. It has a 99.9 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Face Recognition, Thunderbolt and Ethernet.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Stealth 18 AI A1VHG-019US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 4080) price in United States is $2,369.97. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core Ultra 9 185H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 12 GB NVIDIA GeForce RTX 4080
- 18 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Stealth 18 AI A1VHG-019US Gaming Laptop (Intel Core Ultra … Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Gaming
- Thickness: 23.88 mmThick
- 2.9 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 18 inchesLargest
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 168 PPILow
Performance
- Intel Core Ultra 9 185H
- 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores
8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- 12 GB, NVIDIA GeForce RTX 4080 GraphicsLargest
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Stealth 18 AI A1VHG-019US Gaming Laptop (Intel Core Ultra … Prices
1% (price dropped by $25 in one month)
MSI Stealth 18 AI A1VHG-019US Gaming Laptop (Intel Core Ultra … Price History
You can check the price history of MSI Stealth 18 AI A1VHG-019US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 4080) below. The current price is $2,369.97. Over the past month, there has been a decrease of $25 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF Gaming A15 FA507NUR-AS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Dell Inspiron 3535 i3535-A813BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus VivoBook 16 F1605VA-AB74 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook Plus 514 CB514-3H-R6G5 (AMD Ryzen 3 7320C/ 8GB/ 128GB SSD/ ChromeOS)MSI Stealth 18 AI A1VHG-019US Gaming Laptop (Intel Core Ultra … Full Specs
General
| Series | Stealth 18 AI |
| Model | A1VHG-019US |
| Utility | Performance, Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 399.8 x 289.81 x 23.88 mm |
| Weight | 2.9 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 168 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | Killer E3100G |
| WiFi | Killer WiFi 7 BE1750 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Camera | IR FHD w/shutter |
| Keyboard | SteelSeries per-Key RGB with Anti-Ghost key (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Silky Smooth Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W Speaker, 4 x 2W Woofer |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 185H |
| Speed | 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores 8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 185H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4080 |
| Dedicated Memory | GDDR6 12 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 96 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99.9 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 280W Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















