



MSI Stealth 18 AI Studio A1VIG-022IN Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home/ 16GB RTX 4090 Graph)
$2,836.59 • View Prices • By MSI
MSI Stealth 18 AI Studio A1VIG-022IN Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home/ 16GB RTX 4090 Graph) price in United States starts from $2,836.59.
- Share
$2,836.59
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 9 Series 1 185H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 16 GB NVIDIA GeForce RTX 4090
- 18 inches, 3840 x 2400 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Stealth 18 AI Studio A1VIG-022IN Gaming Laptop (Intel Core… Specs
Group: $250,000 to $300,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Gaming
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 2.89 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 18 inchesLargest
- 3840 x 2400 pixelsBest
- ~ 145 PPILow
- Anti Glare
Performance
- Intel Core Ultra 9 Series 1 185H
- 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores
8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- 16 GB, NVIDIA GeForce RTX 4090 GraphicsLargest
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Stealth 18 AI Studio A1VIG-022IN Gaming Laptop (Intel Core… Price History
You can check the price history of MSI Stealth 18 AI Studio A1VIG-022IN Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home/ 16GB RTX 4090 Graph) below. The current price is $269,091. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 15 2024 Laptop (Apple M3/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 14 2023 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 1TB SSD/ macOS)MSI Stealth 18 AI Studio A1VIG-022IN Gaming Laptop (Intel Core… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Stealth 18 AI Studio |
| Model | A1VIG-022IN |
| Utility | Performance, Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 399.99 x 289.67 x 19.9 mm |
| Weight | 2.89 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | Mini LED, IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 3840 x 2400 pixels |
| PPI | ~ 145 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA DisplayHDR 1000 Certified, 100% DCI-P3(Typical) |
Connectivity
| Ethernet | Intel Killer Ethernet E3100 2.5 Gbps |
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DP), 1x Type-C (USB / DP / Thunderbolt 4) with PD3.1 charging, 2x Type-A USB3.2 Gen2 |
| Thunderbolt | 1x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | 1x SD Express |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Camera | IR FHD type (30fps@1080p) with HDR |
| Keyboard | Per-Key RGB Gaming Keyboard by SteelSeries with Copilot Key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Silky Smooth Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Array Microphone |
| Speakers | 2x 2W Audio Speaker, 4x 2W Audio Woofer |
| Sound | Nahimic 3 Audio Enhancer, Hi-Res Audio Ready |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 Series 1 185H |
| Speed | 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores 8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 Series 1 |
| Model | 185H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| Dedicated Memory | GDDR6 16 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 1.95 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 96 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99.9 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 280W Adaptor |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, Battery, MSI Laptop Bag |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













