




MSI Stealth GS66 12UGS-038IN Gaming Laptop (12th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph)
$2,387.05 • Out Of Stock • By MSI
MSI Stealth GS66 12UGS-038IN Gaming Laptop (12th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) price in United States starts from $2,387.05.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,387.05
Search
Features
- 12th Gen Intel Core i9 12900H
- 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti
- 15.6 inches, 2560 x 1440 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Stealth GS66 12UGS-038IN Gaming Laptop (12th Gen Core i9/ … Specs
Group: $200,000 to $250,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.8 mmAverage
- 2.1 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixelsPoor
- ~ 188 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 12th Gen Intel Core i9 12900H
- 6 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti GraphicsAverage
- 32 GB DDR5 RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 2.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU)
Dell Inspiron 15 3535 i3535-5131BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell Inspiron 3520 i3520-5117BLK-PUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F16 FX607VU-ES51 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)MSI Stealth GS66 12UGS-038IN Gaming Laptop (12th Gen Core i9/ … Full Specs
General
| Series | Stealth GS66 |
| Model | Stealth GS66 12UGS-038IN |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358 x 248 x 19.8 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | QHD |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| PPI | ~ 188 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 240Hz DCI-P3 100% typical |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 6E AX1675(i) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Per key RGB steel series |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built in dual speakers |
| Sound | Realtek ALC 298 |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i9 12900H |
| Speed | 6 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i9 |
| Model | 12900H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 240W Slim adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, battery, power adapter, user guide, Laptop Bag |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














