







MSI Summit 13 AI+ Evo A2VMTG-012US Laptop (Intel Core Ultra 7-258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$1,649 • Out Of Stock • By MSI
MSI Summit 13 AI+ Evo A2VMTG-012US Laptop (Intel Core Ultra 7-258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows 2 In 1 Laptop powered by Intel Core Ultra 7 Series 2 258V with 32 GB LPDDR5x RAM and 1 TB SSD. It has a 13.3 inches IPS display. It uses Intel Arc Graphics 140V. It has a 70 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Touchscreen, Thunderbolt and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,649
Search
MSI Summit 13 AI+ Evo A2VMTG-012US Laptop (Intel Core Ultra 7-258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $1,649. The lowest price is available at Newegg.
Features
- Intel Core Ultra 7 Series 2 258V
- Octa Core (4P + 4E), 8 Threads
- 32 GB LPDDR5x RAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc Graphics
- 13.3 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Summit 13 AI+ Evo A2VMTG-012US Laptop (Intel Core Ultra 7-… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Everyday Use
- Thickness: 16.2 mmSlim
- 1.35 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmallest
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 170 PPIAverage
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 Series 2 258V
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
4 x Efficient Cores
2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 8 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Arc Graphics Graphics
- 32 GB LPDDR5x RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 70 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Summit 13 AI+ Evo A2VMTG-012US Laptop (Intel Core Ultra 7-… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9 83FW000XUS Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS3US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)MSI Summit 13 AI+ Evo A2VMTG-012US Laptop (Intel Core Ultra 7-… Full Specs
General
| Series | Summit 13 AI+ Evo |
| Model | A2VMTG-012US |
| Utility | Performance, Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 300.2 x 222.25 x 16.2 mm |
| Weight | 1.35 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 170 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Support MSI Pen 2, 10 PT Multi-Touch Screen |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | IR FHD Type [30fps/1080p] |
| Keyboard | White Backlight Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Spatial Array Microphone (3 Mic), 3D Noise Reduction+ (3DNR+) |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 2 258V |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 4 x Efficient Cores 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 Series 2 |
| Model | 258V |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 8533 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 70 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W PD Charging [USB-C] |
| Battery Details | 70Whr Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















