






MSI Summit 16 AI Evo A1MTG-024US 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$1,759 • View Prices • By MSI
MSI Summit 16 AI Evo A1MTG-024US 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows 2 In 1 Laptop powered by Intel Core Ultra 7 155H with 32 GB LPDDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 16 inches IPS display with 165 Hz refresh rate. It uses Intel Arc Graphics. It has a 82 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Touchscreen, Face Recognition and Thunderbolt.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Summit 16 AI Evo A1MTG-024US 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $1,759. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core Ultra 7 155H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 32 GB LPDDR5 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc Graphics
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Summit 16 AI Evo A1MTG-024US 2-in-1 Laptop (Intel Core Ult… Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16.9 mmAverage
- 2.1 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 155H
- 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Arc Graphics Graphics
- 32 GB LPDDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 82 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Summit 16 AI Evo A1MTG-024US 2-in-1 Laptop (Intel Core Ult… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI Summit 16 AI Evo A1MTG-024US 2-in-1 Laptop (Intel Core Ult… Price History
You can check the price history of MSI Summit 16 AI Evo A1MTG-024US 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) below. The current price is $1,759. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)MSI Summit 16 AI Evo A1MTG-024US 2-in-1 Laptop (Intel Core Ult… Full Specs
General
| Series | Summit 16 AI Evo |
| Model | A1MTG-024US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 358 x 258.55 x 16.9 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750(w) |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 (DisplayPort/Power Delivery 3.0) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Keyboard | White Backlight Keyboard (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H |
| Speed | 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 155H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
| Process Node | TSMC N3B |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 82 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 100W USB-C Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















