








MSI Summit A16 AI Plus (2024) A3HMTG-014US Laptop (AMD Ryzen AI 9 365/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
$1,174 • View Prices • By MSI
MSI Summit A16 AI Plus (2024) A3HMTG-014US Laptop (AMD Ryzen AI 9 365/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro) is a Windows 2 In 1 Laptop powered by AMD Ryzen AI 9 365 with 32 GB LPDDR5X RAM and 1 TB SSD. It has a 16 inches IPS-Level display with 165 Hz refresh rate. It uses AMD Radeon 880M. It has a 82 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Touchscreen, Thunderbolt and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Summit A16 AI Plus (2024) A3HMTG-014US Laptop (AMD Ryzen AI 9 365/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro) price in United States is $1,174. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- AMD Ryzen AI 9 365
- 10 Cores (4P + 6E), 20 Threads
- 32 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- AMD Radeon Graphics UMA
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- Backlit Keyboard
MSI Summit A16 AI Plus (2024) A3HMTG-014US Laptop (AMD Ryzen A… Specs
Group: $850 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Everyday Use
- Thickness: 16.9 mmSlim
- 2.1 kgHeavy
Display
- 16 inchesLarge
- 2560 x 1600 pixelsGood
- ~ 189 PPIHigh
- Touch Screen
Performance
- AMD Ryzen AI 9 365
- 4 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
6 x 2 GHz Efficient Cores - 10 Cores (4P + 6E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- AMD Radeon Graphics UMA Graphics
- 32 GB LPDDR5X RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 82 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Summit A16 AI Plus (2024) A3HMTG-014US Laptop (AMD Ryzen A… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI Summit A16 AI Plus (2024) A3HMTG-014US Laptop (AMD Ryzen A… Price History
You can check the price history of MSI Summit A16 AI Plus (2024) A3HMTG-014US Laptop (AMD Ryzen AI 9 365/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro) below. The current price is $1,174. Over the past month, there has been a decrease of $1 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell G16 7630 Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Dell G16 7630 Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-KA1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 4 360 2 in 1 NP754QGK-KS3US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Legion 5i 83DG004JUS Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)MSI Summit A16 AI Plus (2024) A3HMTG-014US Laptop (AMD Ryzen A… Full Specs
General
| Series | Summit A16 AI+ (2024) |
| Model | A3HMTG-014US |
| Utility | Performance, Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 358 x 258.55 x 16.9 mm |
| Weight | 2.1 kg |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | Yes |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | MSI Precision Pen Touch Technology (MPPT), Support MSI Pen 2 (Optional), 100% DCI-P3(Typical) |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Qualcomm WiFi7 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | IR FHD type (30fps@1080p) with Webcam Shutter |
| Keyboard | White Backlight Keyboard (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Spatial Array Microphone (3 Mic), 3D Noise Reduction+ (3DNR+) |
| Speakers | 2x 2W Speaker |
| Sound | Hi-Res Audio Ready, DTS Audio Processing |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen AI 9 365 |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 6 x 2 GHz Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (4P + 6E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen AI 9 |
| Model | 365 |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics UMA |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 7500 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 82 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 100W Adaptor |
Extra
| Other Features | 1x Gyroscope, 1x Accelerometer, 1x Magnetometer, 1x Proximity Sensor, 1x Ambient Light Sensor, 73 total AI TOPS |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















