




MSI Summit E13 AI Evo A1MTG-038US 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$1,499.99 • Out Of Stock • By MSI
MSI Summit E13 AI Evo A1MTG-038US 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows 2 In 1 Laptop powered by Intel Core Ultra 7 155H with 32 GB LPDDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 13.3 inches IPS display. It uses Intel Arc Graphics. It has a 70 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Touchscreen, Face Recognition and Thunderbolt.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,499.99
Search
MSI Summit E13 AI Evo A1MTG-038US 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $1,499.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Core Ultra 7 155H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 32 GB LPDDR5 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc Graphics
- 13.3 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Summit E13 AI Evo A1MTG-038US 2-in-1 Laptop (Intel Core Ul… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16.26 mmSlim
- 1.39 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsPoor
- ~ 170 PPIAverage
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 155H
- 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Arc Graphics Graphics
- 32 GB LPDDR5 RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 70 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Summit E13 AI Evo A1MTG-038US 2-in-1 Laptop (Intel Core Ul… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion Slim 5 Gen 9 83DH0042US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)MSI Summit E13 AI Evo A1MTG-038US 2-in-1 Laptop (Intel Core Ul… Full Specs
General
| Series | Summit E13 AI Evo |
| Model | A1MTG-038US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 300.23 x 222.25 x 16.26 mm |
| Weight | 1.39 kg |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 170 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750(w) |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 (DisplayPort/Power Delivery 3.0) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Keyboard | White backlight keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H |
| Speed | 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 155H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
| Process Node | TSMC N3B |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 70 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W PD Charging [USB-C] Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















