





MSI Summit E13 Flip Evo A12MT-002 2 In 1 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$988 • View Prices • By MSI
MSI Summit E13 Flip Evo A12MT-002 2 In 1 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows 2 In 1 Laptop powered by 12th Gen Intel Core i7 1260P with 16 GB LPDDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 13.4 inches IPS display with 120 Hz refresh rate. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a 70 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Touchscreen, Face Recognition and Thunderbolt.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Summit E13 Flip Evo A12MT-002 2 In 1 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $988. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 12th Gen Intel Core i7 1260P
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Iris Xe Graphics
- 13.4 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Summit E13 Flip Evo A12MT-002 2 In 1 Laptop (12th Gen Core… Specs
Group: $850 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Everyday Use
- Thickness: 14.9 mmSlim
- 1.7 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 13.4 inchesSmallest
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 169 PPIHigh
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i7 1260P
- 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Integrated Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 70 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Summit E13 Flip Evo A12MT-002 2 In 1 Laptop (12th Gen Core… Prices
10% (price increased by $99 in one month)
MSI Summit E13 Flip Evo A12MT-002 2 In 1 Laptop (12th Gen Core… Price History
You can check the price history of MSI Summit E13 Flip Evo A12MT-002 2 In 1 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) below. The current price is $988. Over the past month, there has been a increase of $99 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
Apple MacBook Air 13 2025 Z1H7000RY Laptop (Apple M4/ 32GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Alienware x14 R2 AWX14R2-7022SLV-PUS Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060)MSI Summit E13 Flip Evo A12MT-002 2 In 1 Laptop (12th Gen Core… Full Specs
General
| Series | Summit E13 Flip Evo |
| Model | A12MT-002 |
| Utility | Performance, Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 300.2 x 222.25 x 14.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 13.4 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 169 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | MSI Stylus Pen Support, 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Killer WiFi 6E AX1675 (2x2) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 (Support Power delivery, DP 1.4a, USB 4.0) |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | IR FHD Type (30fps@1080p) |
| Keyboard | White backlight 83 Keys |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i7 1260P |
| Speed | 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1260P |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 70 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W Compact [USB-C] Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















