




MSI Summit E14 Flip Evo A12MT-015 2 In 1 Laptop (12th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
$1,975 • View Prices • By MSI
MSI Summit E14 Flip Evo A12MT-015 2 In 1 Laptop (12th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) is a Windows 2 In 1 Laptop powered by 12th Gen Intel Core i7 1260P with 32 GB LPDDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 14 inches display. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a 72 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Touchscreen, Thunderbolt, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Summit E14 Flip Evo A12MT-015 2 In 1 Laptop (12th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) price in United States is $1,975. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 12th Gen Intel Core i7 1260P
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 32 GB LPDDR5 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Integrated Iris Xe Graphics
- 14 inches, 2880 x 1800 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Summit E14 Flip Evo A12MT-015 2 In 1 Laptop (12th Gen Core… Specs
Group: $1,500 to $2,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 16 mmAverage
- 1.64 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 243 PPIHigh
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i7 1260P
- 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Integrated Iris Xe Graphics Graphics
- 32 GB LPDDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 72 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Summit E14 Flip Evo A12MT-015 2 In 1 Laptop (12th Gen Core… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI Summit E14 Flip Evo A12MT-015 2 In 1 Laptop (12th Gen Core… Price History
You can check the price history of MSI Summit E14 Flip Evo A12MT-015 2 In 1 Laptop (12th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) below. The current price is $1,975. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Book 4 Pro 360 2-in-1 NP960QGK-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9 83FW000XUS Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion Slim 5 Gen 9 83DH0042US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Gigabyte Gaming A16 CTHI3US894SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix Scar 16 G635LX-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090) vs Asus ROG Strix Scar 16 G635LW-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 16GB Graphics)MSI Summit E14 Flip Evo A12MT-015 2 In 1 Laptop (12th Gen Core… Full Specs
General
| Series | Summit E14 Flip Evo |
| Model | A12MT-015 |
| Utility | Performance |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 319.02 x 218.95 x 16 mm |
| Weight | 1.64 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Killer WiFi 6E AX1675i (2x2) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 (Support Power delivery, DP 1.4a, USB 4.0) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | IR FHD type (30fps@1080p) |
| Keyboard | White backlight keyboard (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i7 1260P |
| Speed | 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1260P |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 72 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W PD Charging [USB-C] |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















