



MSI Thin 15 B13UC-1804IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB RTX3050 Graph)
$825.22 • View Prices • By MSI
MSI Thin 15 B13UC-1804IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB RTX3050 Graph) price in United States starts from $825.22.
- Share
$825.22
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Thin 15 B13UC-1804IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB… Specs
Group: $72,500 to $87,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 21.7 mmThick
- 1.86 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 52.4 Wh, 3 Cell BatteryGood
MSI Thin 15 B13UC-1804IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB… Price History
You can check the price history of MSI Thin 15 B13UC-1804IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB RTX3050 Graph) below. The current price is $78,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Thin 15 B13UC-1804IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB RTX3050 Graph) vs HP Victus 15-fa2700TX Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
MSI Thin 15 B13UC-1804IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB RTX3050 Graph) vs MSI Thin 15 B13UC-124IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming F16 FX607VU-SS53 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)MSI Thin 15 B13UC-1804IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB… Full Specs
General
| Series | Thin 15 |
| Model | B13UC-1804IN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 254 x 21.7 mm |
| Weight | 1.86 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 802.11 ax 6E |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | HD type (30fps@720p) |
| Keyboard | Blue Backlit Gaming Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphones |
| Speakers | 2x 2W Audio Speaker |
| Sound | Hi-Res Audio Ready, DTS Audio Processing |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13620H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13620H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 52.4 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 120W Adaptor |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adapter, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













