



MSI Thin 15 B13UDX-126IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050)
$897.5 • View Prices • By MSI
MSI Thin 15 B13UDX-126IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) price in United States starts from $897.5.
- Share
$897.5
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Thin 15 B13UDX-126IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB… Specs
Group: $77,500 to $92,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Everyday Use
- Thickness: 21.7 mmAverage
- 1.86 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
MSI Thin 15 B13UDX-126IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB… Price History
You can check the price history of MSI Thin 15 B13UDX-126IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) below. The current price is $85,900. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Thin 15 B13UDX-126IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs MSI Katana A15 AI B8VE-481IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8840H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 /6GB Graph)
MSI Thin 15 B13UDX-126IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Asus Vivobook 16X K3605VC-RP492WS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph)
MSI Thin 15 B13UDX-126IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Acer Aspire 7 A715-79G UN.U35SI.001 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F16 FX607VU-ES51 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)MSI Thin 15 B13UDX-126IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Thin 15 |
| Model | B13UDX-126IN |
| Utility | Gaming, Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 254 x 21.7 mm |
| Weight | 1.86 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Blue Backlit Gaming Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphones |
| Speakers | 2 x 2W Audio Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13620H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13620H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adapter, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













