



MSI Thin 15 B13UDX-128IN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050)
$718.87 • View Prices • By MSI
MSI Thin 15 B13UDX-128IN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) price in United States starts from $718.87.
- Share
$718.87
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 13420H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Thin 15 B13UDX-128IN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB… Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Everyday Use
- Thickness: 21.7 mmAverage
- 1.86 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 13420H
- 4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsLargest
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
MSI Thin 15 B13UDX-128IN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB… Price History
You can check the price history of MSI Thin 15 B13UDX-128IN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) below. The current price is $67,850. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Thin 15 B13UDX-128IN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs MSI Thin 15 B13UDX-129IN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050)
MSI Thin 15 B13UDX-128IN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs MSI Thin A15 AI B7UC-067IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph)
MSI Thin 15 B13UDX-128IN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Acer Nitro Lite NL16-71G NH.D5ASI.002 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX4050)
MSI Thin 15 B13UDX-128IN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs HP Victus 16-s0089AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ001GUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home)MSI Thin 15 B13UDX-128IN Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB… Full Specs
General
| Series | Thin 15 |
| Model | B13UDX-128IN |
| Utility | Gaming, Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 254 x 21.7 mm |
| Weight | 1.86 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Blue Backlit Gaming Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphones |
| Speakers | 2x 2W Audio Speaker |
| Sound | Hi-Res Audio Ready, DTS Audio Processing |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 13420H |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 13420H |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adapter, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













