



MSI Thin A15 B7UC-104IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 4GB Graph)
$629.38 • View Prices • By MSI
MSI Thin A15 B7UC-104IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 4GB Graph) price in United States starts from $629.38.
- Share
$629.38
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Thin A15 B7UC-104IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16G… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Gaming
- Thickness: 21.7 mmThick
- 1.86 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS
- 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.55 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsAverage
- 16 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
MSI Thin A15 B7UC-104IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16G… Price History
You can check the price history of MSI Thin A15 B7UC-104IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 4GB Graph) below. The current price is $59,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Thin A15 B7UC-104IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 4GB Graph) vs Asus TUF Gaming A15 FA506NCG-HN200WS Laptop (AMD Ryzen 7 7445HS/ 16GB / 512GB SSD/ Win11 / 4GB Graph)
MSI Thin A15 B7UC-104IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 4GB Graph) vs MSI Thin A15 AI B7UC-067IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus 15-fa0033dx Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)MSI Thin A15 B7UC-104IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16G… Full Specs
General
| Series | Thin A15 |
| Model | B7UC-104IN |
| Utility | Performance, Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 254 x 21.7 mm |
| Weight | 1.86 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45%NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | AMD Wi-Fi 6E RZ608 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Single Backlit Keyboard (Blue) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Digital Microphones |
| Speakers | Build-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS |
| Speed | 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.55 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 7535HS |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













