









MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-016US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 96GB/ 6TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
$5,999.99 • View Prices • By MSI
MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-016US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 96GB/ 6TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) is a Windows Gaming Laptop powered by Intel Core Ultra 9 285HX with 96 GB DDR5 RAM and 6 TB SSD. It has a 18 inches MiniLED display with 120 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5090 GPU with 24 GB VRAM. It has a 99.9 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Anti-Glare Display, Ethernet and Card Reader.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-016US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 96GB/ 6TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) price in United States is $5,999.99. The lowest price is available at Newegg.
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core Ultra 9 285HX
- 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 96 GB DDR5 RAM
- 6 TB SSD
- 24 GB NVIDIA GeForce RTX 5090
- 18 inches, 3840 x 2400 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-016US Gaming Laptop (Intel Core Ultr… Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Gaming
- Thickness: 32 mmThick
- 3.6 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 18 inchesLarge
- 3840 x 2400 pixelsGood
- ~ 178 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 285HX
- 8 x 2.8 GHz (Turbo Speed upto 5.5 GHz) Performance Cores
16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 36 MB Cache
- 24 GB, NVIDIA GeForce RTX 5090 GraphicsLarge
- 96 GB DDR5 RAMAverage
- 6 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 3 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-016US Gaming Laptop (Intel Core Ultr… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 16 2021 Z14V0016E Laptop (Apple M1 Pro/ 32GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Ultra NP964XGL-XG2US Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB/ Win11/ 8GB Graphics)
Lenovo Legion 5 15AHP10 83M0004AUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15 B0FVLHL87M Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-016US Gaming Laptop (Intel Core Ultr… Full Specs
General
| Series | Titan 18 HX AI |
| Model | A2XWJG-016US |
| Utility | Performance, Gaming |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 404 x 307.09 x 32 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | MiniLED |
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 3840 x 2400 pixels |
| PPI | ~ 178 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR 1000 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | GB LAN (Up to 2.5G) |
| WiFi | Killer WiFi 7 BE1750 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 3 x USB-A 3.2 Gen 2, 2 x Thunderbolt 5 (DisplayPort/ Power Delivery 3.1) |
| Thunderbolt | 2x Thunderbolt 5 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | Full Size SD UHS-III |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
| Other Ports | 1x Audio Combo (1/8") |
Input
| Camera | IR FHD webcam with Webcam Shutter, HDR & 3D Noise Reduction Plus |
| Keyboard | Cherry Mechanical Per-Key RGB Gaming Keyboard by SteelSeries with Copilot Key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Mystic Light with Seamless RGB Haptic Touchpad Design |
| Inbuilt Microphone | Array Microphone |
| Speakers | 4 x 2W Speakers, 2 x 2W Woofer |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 285HX |
| Speed | 8 x 2.8 GHz (Turbo Speed upto 5.5 GHz) Performance Cores 16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 285HX |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Dedicated Memory | GDDR7 24 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 96 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Solid State Drive | 6 TB SSD |
| SSD Interface | 2TB NVMe SSD Gen5x4, 4TB (2TBx2) NVMe SSD Gen4x4 |
Battery
| Battery | 99.9 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 400W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















