






MSI Vector 16 HX AI A2XWHG-212US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 255HX/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 12GB Graphics RTX5070Ti)
$1,799 • View Prices • By MSI
MSI Vector 16 HX AI A2XWHG-212US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 255HX/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 12GB Graphics RTX5070Ti) is a Windows Gaming Laptop powered by Intel Core Ultra 7 255HX with 16 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 16 inches IPS-Level Panel display with 144 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5070TI GPU with 12 GB VRAM. It has a 90 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Anti-Glare Display, Ethernet and Card Reader.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Vector 16 HX AI A2XWHG-212US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 255HX/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 12GB Graphics RTX5070Ti) price in United States is $1,799. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core Ultra 7 255HX
- 20 Cores (8P + 12E), 20 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 12 GB NVIDIA GeForce RTX 5070TI
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Vector 16 HX AI A2XWHG-212US Gaming Laptop (Intel Core Ult… Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 28.55 mmThick
- 2.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsPoor
- ~ 142 PPILow
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 255HX
- 8 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores
12 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Efficient Cores - 20 Cores (8P + 12E), 20 Threads
- 30 MB Cache
- 12 GB, NVIDIA GeForce RTX 5070TI GraphicsLarge
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Vector 16 HX AI A2XWHG-212US Gaming Laptop (Intel Core Ult… Prices
6% (price increased by $107 in one month)
MSI Vector 16 HX AI A2XWHG-212US Gaming Laptop (Intel Core Ult… Price History
You can check the price history of MSI Vector 16 HX AI A2XWHG-212US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 255HX/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 12GB Graphics RTX5070Ti) below. The current price is $1,799. Over the past month, there has been a increase of $107 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell Inspiron 15 3535 i3535-5131BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell Inspiron 3520 i3520-5117BLK-PUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs Dell Alienware M18 R2 AWM18R-7586BLK-PUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Asus ExpertBook B1 B1503CVA-XS54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)MSI Vector 16 HX AI A2XWHG-212US Gaming Laptop (Intel Core Ult… Full Specs
General
| Series | MSI Vector 16 HX AI |
| Model | A2XWHG-212US |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 356.87 x 284 x 28.55 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS-Level Panel |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | GB LAN (Up to 2.5G) |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211(2*2 ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2x Thunderbolt 5 w/DP &PD1.4, 2x USB-A 3.2 Gen 2 |
| Thunderbolt | 2x Thunderbolt 5 w/DP &PD1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | SD7.0 |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
| Other Ports | 1x Audio Combo (1/8") |
Input
| Camera | IR FHD with Shutter |
| Keyboard | Per-Key RGB Gaming Keyboard by SteelSeries |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Digital Microphones |
| Speakers | 2x 2W Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 255HX |
| Speed | 8 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores 12 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 20 Cores (8P + 12E), 20 Threads |
| Cache | 30 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 255HX |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070TI |
| Dedicated Memory | GDDR7 12 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 330W Adapter |
Extra
| Other Features | Intel PTT TPM |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















