







MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
$1,899 • View Prices • By MSI
MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti) is a Windows Gaming Laptop powered by 8th Gen AMD 8940HX with 16 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 16 inches IPS display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti GPU with 12 GB VRAM. It has a 90 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Face Recognition, Ethernet, Card Reader and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti) price in United States is $1,899. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 8th Gen AMD 8940HX
- 16 Cores, 32 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 12 GB NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940H… Specs
Group: $1,500 to $2,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 22.2 mmThick
- 2.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 8th Gen AMD 8940HX
- 16 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 5.3 GHz) Cores
- 16 Cores, 32 Threads
- 64 MB Cache
- 12 GB, NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti GraphicsLargest
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940H… Prices
7% (price increased by $127 in one month)
MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940H… Price History
You can check the price history of MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti) below. The current price is $1,899. Over the past month, there has been a increase of $127 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 21R1002SUS Laptop (Intel Core Ultra 7 255U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus Zenbook Duo OLED UX8406CA-DS79T Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940H… Full Specs
General
| Series | Vector A16 HX |
| Model | A8WHG-004US |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Dimensions | 357 x 284 x 22.2 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 4 Type-C (40 Gbps, DisplayPort, Thunderbolt 4 Compatible), 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Keyboard | 24-Zone RGB Gaming Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen AMD 8940HX |
| Speed | 16 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 5.3 GHz) Cores |
| Cores | 16 Cores, 32 Threads |
| Cache | 64 MB |
| Brand | AMD |
| Model | 8940HX |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Dedicated Memory | GDDR7 12 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 2.22 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5200 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















