



Nokia PureBook E14 NKiCN4020TL82S Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home)
$419.83 • Out Of Stock • By Nokia
Nokia PureBook E14 NKiCN4020TL82S Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $419.83.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$419.83
Search
Features
- 4th Gen Intel Celeron N4020
- Dual Core, 2 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel Integrated UHD 600
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Nokia PureBook E14 NKiCN4020TL82S Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ … Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 18.8 mmSlim
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 112 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 4th Gen Intel Celeron N4020
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD 600 Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- 2 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ001GUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Nokia PureBook E14 NKiCN4020TL82S Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ … Full Specs
General
| Series | Purebook |
| Model | NKiCN4020TL42S, PureBook E14 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 332.6 x 223.5 x 18.8 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | HD LCD Display |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 2 MP |
| Keyboard | Standard English Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi-touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Built in Dual Digital Array Microphone |
| Speakers | Built-in Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 4th Gen Intel Celeron N4020 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4020 |
| Generation | 4th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD 600 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, Adapter, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













