
Razer Blade 18 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 16GB Graph)
$3,659.43 • Coming Soon • By Razer
Razer Blade 18 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 16GB Graph) price in United States starts from $3,659.43.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Razer Blade 18 Gaming Laptop (14th Gen… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Razer Blade 18 Gaming Laptop (14th Gen… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 14th Gen Intel Core i9 14900HX
- 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 16 GB NVIDIA GeForce RTX 4090
- 18 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
UPCOMING
Razer Blade 18 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/… Specs
Group: $312,500 to $387,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 18 inchesLargest
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 168 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 14th Gen Intel Core i9 14900HX
- 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.8 GHz) Performance Cores
16 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 36 MB Cache
- 16 GB, NVIDIA GeForce RTX 4090 GraphicsLargest
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Display Port, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 3 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 91 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)Razer Blade 18 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/… Full Specs
General
| Series | Blade 18 |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Mini LED |
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 168 PPI |
| Refresh Rate | 300 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR 1000, 100% DCI-P3, |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | 1x Thunderbolt 5 |
| Display Port | Mini-DisplayPort |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 14th Gen Intel Core i9 14900HX |
| Speed | 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.8 GHz) Performance Cores 16 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i9 |
| Model | 14900HX |
| Generation | 14th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| Dedicated Memory | GDDR6 16 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Slots | 4 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 91 Wh Battery |
| Adapter Type | 330W GaN Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











