





Samsung Chromebook 3 XE501C13-K01US Laptop (Intel Celeron N3060/ 2GB/ 16GB eMMC/ ChromeOS)
$198 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Chromebook 3 XE501C13-K01US Laptop (Intel Celeron N3060/ 2GB/ 16GB eMMC/ ChromeOS) is a Chrome Laptop powered by Intel Celeron N3060 with 2 GB LPDDR3 RAM and 16 GB HDD. It has a 11.6 inches LED display. It uses Intel HD Graphics 400. It has a up to 11 hours of battery backup. Notable features include Webcam, HDMI, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$198
Search
Samsung Chromebook 3 XE501C13-K01US Laptop (Intel Celeron N3060/ 2GB/ 16GB eMMC/ ChromeOS) price in United States is $198. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Celeron N3060
- Dual Core, 2 Threads
- 2 GB LPDDR3 RAM
- 16 GB Hard Disk
- Intel HD 400
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Samsung Chromebook 3 XE501C13-K01US Laptop (Intel Celeron N306… Specs
Group: $150 to $250
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.78 mmAverage
- 1.18 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesSmallest
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 135 PPIAverage
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Celeron N3060
- 2 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 2.48 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 2 MB Cache
- Intel HD 400 Graphics
- 2 GB LPDDR3 RAMSmall
- 16 GB HDDSmallest
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v4.1
- 1 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Samsung Chromebook 3 XE501C13-K01US Laptop (Intel Celeron N306… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell G16 7630 Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs LG Gram Pro 17 17Z90TR-E.ADB7U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)Samsung Chromebook 3 XE501C13-K01US Laptop (Intel Celeron N306… Full Specs
General
| Series | Chromebook 3 |
| Model | XE501C13-K01US |
| Utility | Everyday Use |
| OS | ChromeOS |
| Dimensions | 289.31 x 205.49 x 17.78 mm |
| Weight | 1.18 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11ac |
| Bluetooth | v4.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB 3.0 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Other Ports | 1 x Headphone/Microphone Combo Jack |
Input
| Camera | Yes, 1 MP |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N3060 |
| Speed | 2 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 2.48 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 2 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N3060 |
Graphics
| GPU | Intel HD 400 |
| GPU Clock Speed | Upto 600 MHz |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 2 GB LPDDR3 |
| Hard Disk Capacity | 16 GB |
| Hard Disk Interface | eMMC |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
| Battery Details | Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















