





Samsung Chromebook 3 XE501C13-K02US Laptop (Intel Celeron N3060/ 4GB/ 32GB eMMC/ ChromeOS)
$298 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Chromebook 3 XE501C13-K02US Laptop (Intel Celeron N3060/ 4GB/ 32GB eMMC/ ChromeOS) is a Chrome Laptop powered by Intel Celeron N3060 with 4 GB LPDDR3 RAM and 32 GB HDD. It has a 11.6 inches display. It uses Intel HD Graphics 400. It has a up to 11 hours of battery backup. Notable features include Headphone Jack, Webcam, HDMI, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$298
Search
Samsung Chromebook 3 XE501C13-K02US Laptop (Intel Celeron N3060/ 4GB/ 32GB eMMC/ ChromeOS) price in United States is $298. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Celeron N3060
- Dual Core, 2 Threads
- 4 GB LPDDR3 RAM
- 32 GB Hard Disk
- Intel HD 400
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Samsung Chromebook 3 XE501C13-K02US Laptop (Intel Celeron N306… Specs
Group: $200 to $400
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.78 mmAverage
- 1.18 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesSmallest
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 135 PPILow
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Celeron N3060
- 2 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 2.48 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 2 MB Cache
- Intel HD 400 Graphics
- 4 GB LPDDR3 RAMSmallest
- 32 GB HDDSmallest
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v4.1
- 1 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Samsung Chromebook 3 XE501C13-K02US Laptop (Intel Celeron N306… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) vs HP 14-dq0760dx Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)Samsung Chromebook 3 XE501C13-K02US Laptop (Intel Celeron N306… Full Specs
General
| Series | Chromebook 3 |
| Model | XE501C13-K02US |
| Utility | Everyday Use |
| OS | ChromeOS |
| Dimensions | 289.31 x 205.49 x 17.78 mm |
| Weight | 1.18 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11ac |
| Bluetooth | v4.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB 3.0 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 1 MP |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N3060 |
| Speed | 2 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 2.48 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 2 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N3060 |
Graphics
| GPU | Intel HD 400 |
| GPU Clock Speed | Upto 600 MHz |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB LPDDR3 |
| Hard Disk Capacity | 32 GB |
| Hard Disk Interface | eMMC |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
| Battery Details | Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















