
Samsung Galaxy Book 3 Pro NP960XFG-KC1IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$1,403.62 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy Book 3 Pro NP960XFG-KC1IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $1,403.62.
- Share
$1,403.62
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7 1360P
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 16 inches, 2880 x 1800 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Samsung Galaxy Book 3 Pro NP960XFG-KC1IN Laptop (13th Gen Core… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Business, Everyday Use
- Thickness: 12.5 mmSlim
- 1.56 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 212 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 1360P
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 76 Wh BatteryGood
Samsung Galaxy Book 3 Pro NP960XFG-KC1IN Laptop (13th Gen Core… Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy Book 3 Pro NP960XFG-KC1IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $134,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Book 3 Pro NP960XFG-KC1IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG4IN Laptop (Intel Core Ultra 7 Series 2/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)Samsung Galaxy Book 3 Pro NP960XFG-KC1IN Laptop (13th Gen Core… Full Specs
General
| Series | Galaxy Book 3 Pro |
| Model | NP960XFG-KC2IN |
| Utility | Performance, Business, Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Dimensions | 355 x 251 x 12.5 mm |
| Weight | 1.56 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Dynamic AMOLED 2X Display |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 212 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 500nits Brightness, 1000000:1 Contrast Ratio |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 Port |
| Micro SD Card Reader | MicroSD Multi-media Card Reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD camera |
| Keyboard | Pro Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Studio Quality Dual Mic |
| Speakers | Quad Speakers System |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 1360P |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1360P |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10 nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 76 Wh Battery |
| Adapter Type | 65 W USB Type-C Adapter |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
| Battery Details | 76 WHrs Li-ion |
Extra
| Included Software | Microsoft Office 2021 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










