




Samsung Galaxy Book 4 360 2 in 1 NP754QGK-KS3US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11)
$1,249.99 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy Book 4 360 2 in 1 NP754QGK-KS3US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11) is a Windows 2 In 1 Laptop powered by Intel Core 5 Processor Series 1 120U with 16 GB RAM and 256 GB SSD. It has a 15.6 inches AMOLED display. It uses Intel Graphics. It has a 68 Wh with up to 22 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Touchscreen, Thunderbolt and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,249.99
Search
Samsung Galaxy Book 4 360 2 in 1 NP754QGK-KS3US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11) price in United States is $1,249.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Core 5 Processor Series 1 120U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB RAM
- 256 GB SSD
- Intel Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy Book 4 360 2 in 1 NP754QGK-KS3US Laptop (Intel … Specs
Group: $850 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Touch Screen
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core 5 Processor Series 1 120U
- 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 16 GB RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 68 Wh BatteryGood
Samsung Galaxy Book 4 360 2 in 1 NP754QGK-KS3US Laptop (Intel … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-KG2US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus 15-fa0033dx Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050)
Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Alienware x14 R2 AWX14R2-7022SLV-PUS Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Samsung Galaxy Book 4 360 2 in 1 NP754QGK-KS3US Laptop (Intel … Full Specs
General
| Series | Galaxy Book 4 360 |
| Model | NP754QGK-KS3US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | AMOLED |
| Touch | Yes |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Other Ports | 1 x Headphone/Microphone Combo Jack |
Input
| Camera | 1080p Webcam |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 5 Processor Series 1 120U |
| Speed | 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 5 Processor Series 1 |
| Model | 120U |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| GPU Clock Speed | Upto 1.3 GHz |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery | 68 Wh Battery |
| Battery Backup | Upto 22 hours |
Extra
| Sales Package | Galaxy Book4 360 NP754QGK-KS3US 2 in 1 Notebook, Power Adapter |
| Other Features | 360° Hinge |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















