



Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS2US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$649.98 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS2US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) is a Windows Ultrabook powered by Intel Core 5 Processor Series 1 120U with 16 GB LPDDR4x RAM and 512 GB SSD. It has a 15.6 inches LCD display. It uses Intel Graphics. It has a 54 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Anti-Glare Display, Ethernet and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS2US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States is $649.98. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core 5 Processor Series 1 120U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB LPDDR4x RAM
- 512 GB SSD
- Intel Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS2US Laptop (Intel Core 5 120U… Specs
Group: $500 to $800
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 15.4 mmSlim
- 1.55 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core 5 Processor Series 1 120U
- 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR4x RAMLargest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 54 Wh, 4 Cell BatteryGood
Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS2US Laptop (Intel Core 5 120U… Prices
4% (price dropped by $27 in one month)
Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS2US Laptop (Intel Core 5 120U… Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS2US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $649.98. Over the past month, there has been a decrease of $27 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M3000RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7535U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo ThinkPad P16v Gen 1 21FE0028US Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX A1000)
Gigabyte Gaming A16 CTHI3US894SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS2US Laptop (Intel Core 5 120U… Full Specs
General
| Series | Galaxy Book 4 360 |
| Model | NP754XGK-KS2US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 356.6 x 229.1 x 15.4 mm |
| Weight | 1.55 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LCD |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits Brightness |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit Ethernet [10/100/1000] |
| WiFi | Wi-Fi 6 (Gig+), 802.11 ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 USB 3.2 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard | Pro keyboard with Numeric Key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Internal Dual Array Digital Mic |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 5 Processor Series 1 120U |
| Speed | 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 5 Processor Series 1 |
| Model | 120U |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR4x |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 54 Wh, 4 Cell Battery |
| Battery Details | 45W USB Type-C Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, USB Adapter, Cable, Quick Start Guide |
| Other Features | 360° Hinge |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














