
Samsung Galaxy Book 4 Ultra Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32 GB RAM/ 1 TB SSD/ 6 GB Graphics)
$3,119.37 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy Book 4 Ultra Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32 GB RAM/ 1 TB SSD/ 6 GB Graphics) price in United States starts from $3,119.37.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$3,119.37
Search
Features
- Intel Core Ultra 7 155H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 32 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 16 inches, 2880 x 1800 pixels, Touch Screen
- Backlit Keyboard
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy Book 4 Ultra Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 3… Specs
Group: $275,000 to $325,000
General
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16.5 mmSlim
- 1.86 kgLight
Display
- 16 inchesAverage
- 2880 x 1800 pixelsAverage
- ~ 212 PPIAverage
- Touch Screen
Performance
- Intel Core Ultra 7 155H
- 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsSmall
- 32 GB LPDDR5X RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth
- 2 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 76 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14s Gen 5 21LS0049US Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)Samsung Galaxy Book 4 Ultra Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 3… Full Specs
General
| Series | Galaxy Book 4 Ultra |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Unknown |
| Weight | 1.86 kg |
Display
| Type | Super AMOLED |
| Touch | Yes |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 212 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
| Dual Display | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 6E |
| Bluetooth | 5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 2 MP |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Quad Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H |
| Speed | 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 155H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 7467 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 76 Wh Battery |
| Adapter Type | 140W USB-C Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










