


Samsung Galaxy Book Go Laptop (Snapdragon 7c/ 4GB/ 128GB/ Win11 Home)
$417.97 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy Book Go Laptop (Snapdragon 7c/ 4GB/ 128GB/ Win11 Home) price in United States starts from $417.97.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$417.97
Search
Features
- 2nd Gen Qualcomm Snapdragon 7c
- 4 GB LPDDR4x RAM
- 128 GB Hard Disk
- Qualcomm Adreno
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy Book Go Laptop (Snapdragon 7c/ 4GB/ 128GB/ Win1… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 14.9 mmSlim
- 1.38 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 2nd Gen Qualcomm Snapdragon 7c
- Qualcomm Adreno Graphics
- 4 GB LPDDR4x RAMSmallest
- 128 GB HDDSmall
Connectivity
- Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 2.0, 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix Scar G18 G815LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-012US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus 15-fa0033dx Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050)Samsung Galaxy Book Go Laptop (Snapdragon 7c/ 4GB/ 128GB/ Win1… Full Specs
General
| Series | Galaxy Book |
| Model | Galaxy Book Go |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 323.9 x 224.8 x 14.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 ac (2x2) |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 2.0 |
| Card Reader | MicroSD Multi-media Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Nano Security Slot |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Internal Digital Mic |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 2nd Gen Qualcomm Snapdragon 7c |
| Brand | Qualcomm |
| Series | Snapdragon |
| Model | 7c |
| Generation | 2nd Gen |
Graphics
| GPU | Qualcomm Adreno |
| Brand | Qualcomm |
Memory
| RAM | 4 GB LPDDR4x |
| Hard Disk Capacity | 128 GB |
| Hard Disk Interface | eUFS |
Battery
| Adapter Type | 25 W USB Type-C Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












