



Samsung Galaxy Book Go NP340XLA-KA6US Laptop (Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2/ 4GB/ 64GB eMMC/ Win11)
$238.99 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy Book Go NP340XLA-KA6US Laptop (Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2/ 4GB/ 64GB eMMC/ Win11) is a Windows Ultrabook powered by Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2 with 4 GB LPDDR4x RAM and 64 GB HDD. It has a 14 inches display. It uses Qualcomm Adreno 618. It has a 20.28 Wh with up to 18 hours of battery backup. Notable features include Webcam, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$238.99
Search
Samsung Galaxy Book Go NP340XLA-KA6US Laptop (Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2/ 4GB/ 64GB eMMC/ Win11) price in United States is $238.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2
- 8 Threads
- 4 GB LPDDR4x RAM
- 64 GB Hard Disk
- Qualcomm Adreno 618
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy Book Go NP340XLA-KA6US Laptop (Qualcomm Snapdra… Specs
Group: $200 to $300
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 15 mmUltra Slim
- 1.38 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2
- 8 Threads
- Qualcomm Adreno 618 Graphics
- 4 GB LPDDR4x RAMAverage
- 64 GB HDDAverage
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 20.28 Wh, 2 Cell BatteryGood
Samsung Galaxy Book Go NP340XLA-KA6US Laptop (Qualcomm Snapdra… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G16 G615LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-012US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)Samsung Galaxy Book Go NP340XLA-KA6US Laptop (Qualcomm Snapdra… Full Specs
General
| Series | Galaxy Book Go |
| Model | NP340XLA-KA6US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Dimensions | 323.9 x 224.8 x 15 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 220 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 2.0 Type-A, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
| Other Ports | 1 x Headphone/Microphone Combo Jack |
Input
| Camera | HD Webcam |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 1.5W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2 |
| Cores | 8 Threads |
| Brand | Qualcomm |
| Series | Snapdragon |
| Model | 7c Gen 2 |
| Process Node | 8 nm |
Graphics
| GPU | Qualcomm Adreno 618 |
| Brand | Qualcomm |
Memory
| RAM | 4 GB LPDDR4x |
| Hard Disk Capacity | 64 GB |
| Hard Disk Interface | eMMC |
Battery
| Battery | 20.28 Wh, 2 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 18 hours |
| Battery Details | Lithium-Ion (Li-Ion) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














