

Samsung Notebook 7 13 Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10)
$731.29 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Notebook 7 13 Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10) price in United States starts from $731.29.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$731.29
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i5
- 8 GB LPDDR3 RAM
- 256 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 13.3 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- Backlit Keyboard
- 2 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Samsung Notebook 7 13 Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/… Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 13.7 mmSlim
- 1.29 kgLight
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 166 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 8th Gen Intel Core i5
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB LPDDR3 RAMSmallest
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Alienware x14 R2 AWX14R2-7022SLV-PUS Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060)
Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF Gaming A15 FA507NUR-AS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)Samsung Notebook 7 13 Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/… Full Specs
General
| Model | Notebook 7 |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 10 (64-bit) |
| Dimensions | 308.9 x 207.5 x 13.7 mm |
| Weight | 1.29 kg |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 166 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphone |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i5 |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR3 |
| Maximum RAM Supported | Upto 16 GB |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| Hard Disk Interface | NVMe |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













