



Samsung NP300E5X-A0BIN Laptop (2nd Gen Ci3/ 2GB/ 500GB/ DOS)
$290.79 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung NP300E5X-A0BIN Laptop (2nd Gen Ci3/ 2GB/ 500GB/ DOS) price in United States starts from $290.79.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$290.79
Search
Features
- 2nd Gen Intel Core i3 2328M
- Dual Core, 4 Threads
- 2 GB DDR3 RAM
- 500 GB Hard Disk
- Intel HD Graphics 3000
- 15.6 inches
- DOS OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Samsung NP300E5X-A0BIN Laptop (2nd Gen Ci3/ 2GB/ 500GB/ DOS) Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- OS: DOS
- Utility: Everyday Use
- 2.28 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLargest
Performance
- 2nd Gen Intel Core i3 2328M
- 2 x 2.2 GHz Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 3 MB Cache
- Intel HD Graphics 3000 Graphics
- 2 GB DDR3 RAMSmall
- 500 GB HDDAverage
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 1.3 MP Camera
- Optical (DVD) Drive, Inbuilt Microphone
Battery
- 6 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Samsung NP300E5X-A0BIN Laptop (2nd Gen Ci3/ 2GB/ 500GB/ DOS) Full Specs
General
| Model | NP300E5X-A0BIN |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Free DOS |
| Weight | 2.28 kg |
| Warranty | 1 Year Standard On-site Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit LAN |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | No USB Port |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 1.3 Megapixel, 1.3 MP |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Touchpad | Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Sound | SoundAlive |
| Optical Drive | SuperMulti DVD RW Drive |
Processor
| Processor | 2nd Gen Intel Core i3 2328M |
| Speed | 2 x 2.2 GHz Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 3 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 2328M |
| Generation | 2nd Gen |
| Chipset | Mobile HM77 Express |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics 3000 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 2 GB DDR3 |
| Maximum RAM Supported | Upto 8 GB |
| RAM Slots | 2 (1 Unused Slot) |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
Battery
| Battery | 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, CD, Manual, Power Cord |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













