




Samsung NP550P5C-S06IN Laptop (3rd Gen Ci5/ 6GB/ 1TB/ Win8/ 2GB Graph)
$582.73 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung NP550P5C-S06IN Laptop (3rd Gen Ci5/ 6GB/ 1TB/ Win8/ 2GB Graph) price in United States starts from $582.73.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$582.73
Search
Features
- 3rd Gen Intel Core i5 3230M
- 6 GB DDR3 RAM
- 1 TB Hard Disk
- 2 GB NVIDIA GeForce GT 650M
- 15.6 inches, 1600 x 900 pixels
- Windows 8 OS
- 1 Year Warranty
- 2 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Samsung NP550P5C-S06IN Laptop (3rd Gen Ci5/ 6GB/ 1TB/ Win8/ 2G… Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: Windows 8
- Utility: Gaming
- Thickness: 30.4 mmThick
- 2.5 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1600 x 900 pixelsPoor
- ~ 118 PPILow
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 3rd Gen Intel Core i5 3230M
- 3 MB Cache
- 2 GB, NVIDIA GeForce GT 650M GraphicsSmallest
- 6 GB DDR3 RAMSmall
- 1 TB HDDAverage
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 2 x USB 3.0
- 1.3 MP Camera
- Optical (DVD) Drive, Inbuilt Microphone
Battery
- 6 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)Samsung NP550P5C-S06IN Laptop (3rd Gen Ci5/ 6GB/ 1TB/ Win8/ 2G… Full Specs
General
| Series | Series 5 |
| Model | NP550P5C-S06IN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 8 (64-bit) |
| Dimensions | 367.9 x 242.8 x 30.4 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
Display
| Type | HD SuperBright LED Anti Reflective Display |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1600 x 900 pixels |
| PPI | ~ 118 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | 10/100/1000 Gigabit Ethernet |
| WiFi | IEEE 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 1.3 Megapixel HD Webcam, 1.3 MP |
| Keyboard | Island Keyboard with Numeric Keypad |
| Touchpad | Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | JBL, Stereo Speakers |
| Sound | Stereo Speakers (2 x 2 Watts) with Sub-woofer (5 Watts), SoundAlive, Max Bass Boost Subwoofer |
| Optical Drive | Blu-ray Drive |
Processor
| Processor | 3rd Gen Intel Core i5 3230M |
| CPU Score | 42 out of 100 |
| Cache | 3 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 3230M |
| Generation | 3rd Gen |
| Chipset | Mobile HM75 Express |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce GT 650M |
| Dedicated Memory | DDR3 2 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 6 GB DDR3 |
| Maximum RAM Supported | Upto 8 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
| Hard Disk Interface | SATA II |
Battery
| Battery | 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 90 W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 3 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide and Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














