
Samsung XE303C12-A01IN Chromebook (Samsung Exynos 5 Dual/ 2GB/ 16 GB eMMC/ Chrome OS)
$264 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung XE303C12-A01IN Chromebook (Samsung Exynos 5 Dual/ 2GB/ 16 GB eMMC/ Chrome OS) price in United States starts from $264.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$264
Search
Features
- Exynos 5250
- 2 GB DDR3 RAM
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels
- 1 Year Warranty
- 1 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Samsung XE303C12-A01IN Chromebook (Samsung Exynos 5 Dual/ 2GB/… Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.5 mmSlim
- 1.1 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 135 PPIAverage
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Exynos 5250
- 1 MB Cache
- 2 GB DDR3 RAMSmall
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 3.0
- 0.3 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)Samsung XE303C12-A01IN Chromebook (Samsung Exynos 5 Dual/ 2GB/… Full Specs
General
| Series | Chromebook |
| Utility | Everyday Use |
| OS | None |
| Dimensions | 289.6 x 208.5 x 17.5 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Warranty | 1 Year Standard Samsung India Warranty |
Display
| Type | HD LED Anti Reflective Display |
| Touch | No |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 0.3 Megapixel, 0.3 MP |
| Keyboard | Island-style Keyboard |
| Touchpad | Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes, Stereo Speakers |
| Sound | 2 x 1.5 W Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Exynos 5250 |
| Cache | 1 MB |
| Brand | Exynos |
| Model | 5250 |
Memory
| RAM | 2 GB DDR3 |
| Maximum RAM Supported | Upto 2 GB |
| RAM Slots | 1 |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
| Adapter Type | 40 W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 7 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide and Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










