


Ultimus Apex Bold N NU14U9INC54LS Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home)
$180.98 • View Prices • By Ultimus
Ultimus Apex Bold N NU14U9INC54LS Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $180.98.
- Share
$180.98
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Celeron N4020
- Dual Core, 2 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel Integrated
- 14.1 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Ultimus Apex Bold N NU14U9INC54LS Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ … Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 14.1 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsAverage
- ~ 111 PPILowest
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Celeron N4020
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated Graphics
- 8 GB DDR4 RAMLarge
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Ultimus Apex Bold N NU14U9INC54LS Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ … Price History
You can check the price history of Ultimus Apex Bold N NU14U9INC54LS Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $17,089. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Ultimus Apex Bold N NU14U9INC54LS Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Ultimus Lite NU14U4INC54BN-CS Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home)
Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs HP OmniBook 5 Flip 14 B86Q7UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)Ultimus Apex Bold N NU14U9INC54LS Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ … Full Specs
General
| Series | Ultimus Apex |
| Model | NU14U9INC54LS |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14.1 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 111 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x Mini HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4020 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4020 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












