

Ultimus APEX Pro NU14U8INB43SN-CS Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 128GB EMMC/ Win11 Home)
$153.99 • View Prices • By Ultimus
Ultimus APEX Pro NU14U8INB43SN-CS Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 128GB EMMC/ Win11 Home) price in United States starts from $153.99.
- Share
$153.99
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Celeron Quad Core N4200
- Quad Core, 4 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 128 GB SSD
- Intel Integrated
- 14.1 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Ultimus APEX Pro NU14U8INB43SN-CS Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ … Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- OS: Windows 11
- 1.2 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14.1 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsAverage
- ~ 111 PPILowest
Performance
- 12th Gen Intel Celeron Quad Core N4200
- 4 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Cores
- Quad Core, 4 Threads
- 2 MB Cache
- Intel Integrated Graphics
- 4 GB DDR4 RAMAverage
- 128 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 2 x USB 3.0
- 1 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Ultimus APEX Pro NU14U8INB43SN-CS Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ … Price History
You can check the price history of Ultimus APEX Pro NU14U8INB43SN-CS Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 128GB EMMC/ Win11 Home) below. The current price is $14,849. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Ultimus APEX Pro NU14U8INB43SN-CS Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 128GB EMMC/ Win11 Home) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs Dell Alienware M18 R2 AWM18R-7586BLK-PUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Ultimus APEX Pro NU14U8INB43SN-CS Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ … Full Specs
General
| Series | APEX Pro |
| Model | NU14U8INB43SN-CS |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14.1 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 111 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | VIA Connector |
| WiFi | 802.11 b/g/n/ac (2.4 GHz | 5 GHz) |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x Mini HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
Input
| Camera | Yes, 1 MP |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Sound | Intel Smart Sound Technology |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Celeron Quad Core N4200 |
| Speed | 4 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 4 Threads |
| Cache | 2 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron Quad Core |
| Model | N4200 |
| Generation | 12th Gen |
| Chipset | Intel |
Graphics
| GPU | Intel Integrated |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 128 GB SSD |
| Hard Disk Speed | 3800 RPM |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 8 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Charger, Warranty Card, User Manual |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











