
Xiaomi Book Pro 14 Laptop (Intel Core Ultra X7 358H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$1,273.06 • Coming Soon • By Xiaomi
Xiaomi Book Pro 14 Laptop (Intel Core Ultra X7 358H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States starts from $1,273.06.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Xiaomi Book Pro 14 Laptop (Intel Core … is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi Book Pro 14 Laptop (Intel Core … is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Intel Core Ultra 7 358H
- 16 Cores (4P + 8E + 4LP-E), 16 Threads
- 32 GB RAM
- 1 TB SSD
- Intel Graphics
- 14.6 inches, 3120 x 2080 pixels
- Windows 11 OS
UPCOMING
Xiaomi Book Pro 14 Laptop (Intel Core Ultra X7 358H/ 32GB/ 1TB… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1.08 kgLight
Display
- 14.6 inchesAverage
- 3120 x 2080 pixelsGood
- ~ 257 PPIHigh
- 3:2 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 358H
- 4 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores
4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (4P + 8E + 4LP-E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 32 GB RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Xiaomi Book Pro 14 Laptop (Intel Core Ultra X7 358H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 6 NP760XJG-KG3 Laptop (Intel Core Ultra 7 355/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Xiaomi Book Pro 14 Laptop (Intel Core Ultra X7 358H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG5 Laptop (Intel Core Ultra 7 356H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Xiaomi Book Pro 14 Laptop (Intel Core Ultra X7 358H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Asus Zenbook S14 2026 UX5406AA-SU188WS Laptop (Intel Core Ultra 9 386H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)Xiaomi Book Pro 14 Laptop (Intel Core Ultra X7 358H/ 32GB/ 1TB… Full Specs
General
| Model | Book Pro 14 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Weight | 1.08 kg |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 14.6 inches |
| Resolution | 3120 x 2080 pixels |
| PPI | ~ 257 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 1600 nits Brightness |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Touchpad | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 358H |
| Speed | 4 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores 4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (4P + 8E + 4LP-E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 358H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 3 |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











