



Xiaomi Mi NoteBook 14 e-Learning Edition (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10)
$417.88 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Mi NoteBook 14 e-Learning Edition (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10) price in United States starts from $417.88.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$417.88
Search
Features
- 10th Gen Intel Core i3 10110U
- Dual Core, 4 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 2 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Xiaomi Mi NoteBook 14 e-Learning Edition (10th Gen Core i3/ 8G… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.95 mmSlim
- 1.5 kgAverage
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 10th Gen Intel Core i3 10110U
- 2 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Samsung Galaxy Book 4 Pro 360 2-in-1 NP960QGK-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)Xiaomi Mi NoteBook 14 e-Learning Edition (10th Gen Core i3/ 8G… Full Specs
General
| Model | Mi notebook 14 e-Learning Edition |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 323 x 228 x 17.95 mm |
| Weight | 1.5 kg |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Wide-viewing Angle |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Scissor Mechanism ABS Texture |
| Touchpad | Multi-touch Support |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2x2W Stereo Speakers |
| Sound | DTS Audio Processing App Support |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i3 10110U |
| Speed | 2 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 10110U |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Adapter Type | 65W Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 10 hours |
Extra
| Included Software | Mi Blaze Unlock, Mi Smart Share |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













