


Xiaomi Mi Notebook (8th Gen Core i7/ 8GB/ 1TB 128GB SSD/ Win10/ 2GB Graph)
$660.66 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Mi Notebook (8th Gen Core i7/ 8GB/ 1TB 128GB SSD/ Win10/ 2GB Graph) price in United States starts from $660.66.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$660.66
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i7 8550U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- 128 GB SSD
- 2 GB NVIDIA GeForce MX110
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
OUT OF STOCK
Xiaomi Mi Notebook (8th Gen Core i7/ 8GB/ 1TB 128GB SSD/ Win10… Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19 mmAverage
- 2.18 kgHeavy
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 8th Gen Intel Core i7 8550U
- 4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- 2 GB, NVIDIA GeForce MX110 GraphicsSmallest
- 8 GB DDR4 RAMSmall
- 1 TB HDD, 128 GB SSDSmallest
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.1
- 4 x USB 3.0
- 1 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9 83FW000XUS Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)Xiaomi Mi Notebook (8th Gen Core i7/ 8GB/ 1TB 128GB SSD/ Win10… Full Specs
General
| Model | Mi Notebook |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 382 x 253 x 19 mm |
| Weight | 2.18 kg |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Full HD |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v4.1 |
| USB Ports | 4 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 1 MP |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in Dual Channel Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i7 8550U |
| Speed | 4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 8550U |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce MX110 |
| Dedicated Memory | 2 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 16 GB |
| Solid State Drive | 128 GB SSD |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Interface | M.2 |
Battery
| Adapter Type | 110-240V 5V 2A |
| Battery Backup | Upto 5.5 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














