

Xiaomi Mi Pro Notebook (8th Gen Ci7/ 16GB/ 256GB SSD/ Win10/ 2GB Max Q Graph)
$1,011.32 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Mi Pro Notebook (8th Gen Ci7/ 16GB/ 256GB SSD/ Win10/ 2GB Max Q Graph) price in United States starts from $1,011.32.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,011.32
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i7 8550H
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- 2 GB NVIDIA GeForce GTX 1050 Max-Q
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- Backlit Keyboard
OUT OF STOCK
Xiaomi Mi Pro Notebook (8th Gen Ci7/ 16GB/ 256GB SSD/ Win10/ 2… Specs
Group: $85,000 to $112,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 15 mmSlim
- 1.95 kgAverage
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPILow
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 8th Gen Intel Core i7 8550H
- 4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- 2 GB, NVIDIA GeForce GTX 1050 Max-Q GraphicsSmallest
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.1
- 2 x USB 3.0
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14s Gen 5 21LS0049US Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)
MSI Vector 18 HX AI A2XWHG-029US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 12GB Graphics) vs MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-640CA Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 6TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090)Xiaomi Mi Pro Notebook (8th Gen Ci7/ 16GB/ 256GB SSD/ Win10/ 2… Full Specs
General
| Model | Notebook Pro |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 (64-bit) |
| Dimensions | 244 x 360 x 15 mm |
| Weight | 1.95 kg |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v4.1 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard version Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i7 8550H |
| Speed | 4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 8550H |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 1050 Max-Q |
| Dedicated Memory | GDDR5 2 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| Hard Disk Interface | SSD |
Battery
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













