
Xiaomi Redmi Book 16 2025 Laptop (Intel Core Ultra 5 Series 2/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$679.1 • Coming Soon • By Xiaomi
Xiaomi Redmi Book 16 2025 Laptop (Intel Core Ultra 5 Series 2/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States starts from $679.1.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Xiaomi Redmi Book 16 2025 Laptop (Inte… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi Redmi Book 16 2025 Laptop (Inte… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Intel Core Ultra 5 Series 2
- 32 GB LPDDR5x RAM
- 1 TB SSD
- Intel ARC Graphics
- 16 inches, 3072 x 1920 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
- Backlit Keyboard
UPCOMING
Xiaomi Redmi Book 16 2025 Laptop (Intel Core Ultra 5 Series 2/… Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLargest
- 3072 x 1920 pixelsBest
- ~ 189 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 5 Series 2
- Intel ARC Graphics Graphics
- 32 GB LPDDR5x RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Book 16 2025 Laptop (Intel Core Ultra 5 Series 2/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Xiaomi Redmi Book 14 (2025) Refreshed Edition Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/512GB SSD/ Win11)
Xiaomi Redmi Book 16 2025 Laptop (Intel Core Ultra 5 Series 2/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Xiaomi Redmi Book 14 2025 Laptop (AMD Ryzen 7 7735H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo Legion Slim 5 Gen 9 83DH0042US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Xiaomi Redmi Book 16 2025 Laptop (Intel Core Ultra 5 Series 2/… Full Specs
General
| Series | Redmi Book 16 |
| Model | Xiaomi |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 3072 x 1920 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 500nits, 100% DCI-P3 Color Gamut, Dolby Vision |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | USB-A 3.2 Gen1 × 2, USB-C × 2 |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | 150mm × 95mm, Large - Size Touchpad |
| Inbuilt Microphone | 4 Microphones |
| Speakers | 2x 2W |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 5 Series 2 |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 5 Series 2 |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | Intel ARC Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5x |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99 Wh Battery |
| Adapter Type | 140W GaN Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











