
Xiaomi Redmi Book Pro 14 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$627.24 • Coming Soon • By Xiaomi
Xiaomi Redmi Book Pro 14 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States starts from $627.24.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Xiaomi Redmi Book Pro 14 2024 Laptop (… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi Redmi Book Pro 14 2024 Laptop (… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Intel Core Ultra 5 Series 1 125H
- 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads
- 16 GB LPDDR5x RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 2880 x 1800 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
UPCOMING
Xiaomi Redmi Book Pro 14 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5/ 16GB… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 15.9 mmSlim
- 1.46 kgLight
- 2 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 243 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 5 Series 1 125H
- 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
8 x 700 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5x RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 80 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Book Pro 14 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Acer Nitro V ANV15-41 UN.QPFSI.002 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX3050 Graph)
Xiaomi Redmi Book Pro 14 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Motorola Motobook 60 Pro 83NY000CIN Laptop (Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Xiaomi Redmi Book Pro 14 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Motorola Motobook 60 83J70008IN Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00A9US Laptop (14th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)Xiaomi Redmi Book Pro 14 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5/ 16GB… Full Specs
General
| Series | Redme Book 14 Pro |
| Model | Xiaomi |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Dimensions | 312.04 x 220 x 15.9 mm |
| Weight | 1.46 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 400nits Brightness, 100% sRGB Color Gamut, Full DC Dimming, Dolby Vision |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11ax (Wi-Fi6) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Thunderbolt 4 × 1 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD camera |
| Keyboard | Full Size Keyboard, 3-Level Keyboard Backlight, 1.3mm Key Travel |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | 4 Microphones |
| Speakers | 2x 2W |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 5 Series 1 125H |
| Speed | 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 8 x 700 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 5 Series 1 |
| Model | 125H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 7467 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 80 Wh Battery |
| Adapter Type | 100W GaN Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











